Telif Hakkı ve Ticari Marka Politikaları

 

Girişimci Öğretmen platformunda, başkalarının fikri mülkiyet haklarına saygı duymaktayız ve platform kullanıcılarımızın da aynı davranışı sergilemesini bekliyoruz. DMCA yasası gereğince ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca aşağıdaki fikri mülkiyet ihlali politikasını oluşturduk. Aşağıda listelenen bütün gereklilikleri kapsayan bir telif veya ticari marka ihlali bildirimi almamız durumunda, yasalara uyar ve ilgili içeriği doğrudan sitemizden kaldırırız. Üyelerimiz tarafından oluşturulmuş olan çeşitli dijital çalışmaları kendi platformu kapsamında barındıran Girişimci Öğretmen servis sağlayıcısı olarak, herhangi yasal değerlendirmeleri ve platformumuzda bulunan çeşitli dijital çalışmaların karşılaştırmalarını yapacak konumda olmadığımızı belirtmek isteriz. Bu nedenle, genelde harekete geçmek için telif hakkı ve ticari marka ihlalinde bulunan ilgili dijital çalışmalar hakkında bize gelen bildirimlere güvenmek durumundayız.

Sitemize üye olan bir kişinin bu politikayı tekrar tekrar ihlal ettiğini tespit etmemiz durumunda, ilgili kullanıcının hesabını kapatabilir ve daha fazla işlem yapabiliriz.

Bu politika, resmi bir bildirinin nasıl gönderileceğine ilişkin adım adım talimatlar sunmaktadır. Hizmetlerimiz ve/veya politikalarımız hakkında başka sorularınız veya endişeleriniz varsa, lütfen bizle iletişime geçiniz. Girişimci Öğretmen destek ekibimizden bir kişi size en kısa zamanda geri dönüş sağlayacaktır. Bu gibi durumlarda Girişimci Öğretmen’in size yasal tavsiye ve/veya rehberlik sunmayacağını lütfen unutmayınız. Bu nedenle, dijital çalışmalarınızı, telif hakkı veya ticari marka hakkındaki kanunlar, adil kullanım şartları veya benzeri konular hakkında sorularınız varsa, bunları bir avukatla görüşmenizi öneririz.

Tabiki de Telif Hakkı hakkındaki bazı yararlı ipuçlarına sitemizin ‘’Sıkça Sorulan Sorular’’ (SSS) bölümüne erişebilirsiniz.

Başlamadan önce…

 

Politikayı okurken bir takım kavramlar kullanmaktayız. Sizin için yararlı olacağını düşündüğümüz için; bu kavramlardan bir kaçının tanımını yazdık. Ancak bu tanımlar herhangi bir yasal tavsiye olarak yorumlanmaması gerektiğini bir kez daha belirtmek isteriz.

Fikri mülkiyet hakları, telif hakları ve patentleri kapsamaktadır. Bu politika ise sadece telif haklarını ve ticari markayı kapsamaktadır.

Telif hakkı, bir üreticinin veya yazarın eserlerinin kopyalanmaması, gösterilmemesi, çoğaltılmaması ve türevlerinin oluşturulmaması haklarını kapsamaktadır.

Ticari Marka, belirli bir markayı diğer markalardan veya ürünlerden farklı olarak tanımlamak için kullanılan kelime, kelime öbeği veya tasarım anlamına gelmektedir.

BİLDİRİM VE ÇÖZÜMLEME SÜRECİ

 

Aldığımız ve hak iddia edilen telif hakkı veya ticari marka ihlali hakkındaki bildirimleri tanımlamak için olabildiğince hızlı bir şekilde yanıt vermek için çok çalışıyoruz.

Çalışmanızın, web sitemizde yer alan materyallerde telif hakkı ve/veya ticari marka ihlali oluşturacak şekilde kullanıldığını düşünüyorsanız, lütfen bize bunu bildiriniz. Yasanın şartlarına uymak için, ihlal bildiriminizin aşağıdaki maddelerin tümüne uyması gerekmektedir.

1- Web sitemizde yer alan söz konusu dijital çalışmanızın fikri mülkiyet haklarınızın size ait olduğunun ispatı;

2- Fikri mülkiyet haklarınızı ihlal ettiğini iddia ettiğini dijital çalışmanın belirlenmesi:

A- Tespit edilen dijital çalışmanın fikri mülkiyet haklarınızı nasıl ithal ettiğini ve nasıl kullanıldığına dair bir açıklama;

B- İlgili dijital çalışmayı bulabilmemiz için, Girişimci Öğretmen web sitesinde yer aldığı mağaza, kullanıcı adı ve/veya ilgili dijital çalışmanın ‘’ürün sayfasının’’ URL bağlantısı;

3- Adınız, soyadınız, adresiniz, telefon numaranız ve e-posta adresinizi içeren iletişim bilgileriniz;

4- İlgili çalışmanın fikri mülkiyet sahibi olduğunuzu belirten geçerli bir açıklama veya dosya oluşturulma tarihi ekran görüntüsü;

5- İhbarda bulunma cezası altında ihbarda belirtilen bilgilerin doğruluğunu ve fikri mülkiyet sahibi olduğunuzu veya mal sahibi adına hareket etmeye yetkili olduğunuzu belirterek;

5- İhbarda bulunma cezası altında ihbarda belirtilen bilgilerin doğruluğunu ve fikri mülkiyet sahibi olduğunuzu veya mal sahibi adına hareket etmeye yetkili olduğunuzu belirterek;

Bu maddelerden oluşan dokümanı Bize Ulaşın kısmından talebinizi girerken yükleyebilirsiniz.

5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca, ilgili içeriğin veya faaliyetin ihlalini bilerek yanlış beyan eden herhangi bir kişi, avukatlık ücretleri dahil olmak üzere tazminat ödemeye yükümlü olabileceğini lütfen unutmayınız.

Fikri mülkiyet haklarına sahip olduğunuz ve ihlal bildirimini yapmak istediğiniz dijital ürününüz ile ilgili yukarıda belirtilmiş olan bilgileri yanlış ve/veya eksik girmemeniz, talebinizi daha hızlı ele almamıza yardımcı olacaktır. Yukarıdaki bilgilere ek olarak, ihlalini iddia ettiğiniz durumu doğrulamamıza yardımcı olacak herhangi ek bilgi her zaman yararlı olabilir (örneğin, ticari markanızın bir kopyası veya telif hakkı tescili).

Bildirinizi bize ilettikten sonra ne olur?

 

Ticari Marka Bildirimi - Ticari Marka İhlali Bildiriminiz bütün gerekli bilgileri ve dosyaları içeriyorsa, talebinizi değerlendirip işlemlere başlayacağız. İlgili talebinizi işleme koymamızı kolaylaştırmak ve hak ihlalinde bulunan dijital çalışmanın web sitemizden kaldırılmasını sağlamak için, bildiriminizde ilgili dijital çalışmanın nerede göründüğü konusunda mümkün olduğunca detaylı bilgi verdiğinizden emin olunuz.

Örneğin, ilgili dijital çalışmanın hangi mağazada bulunduğunu ve/veya ilgili dijital çalışmanın ‘’Ürün Sayfasının’’ URL’sini belirttiğinizden emin olunuz.

Telif Hakkı Bildirimleri - Lütfen Telif Hakkı İhlali Bildiriminizde var olması gereken bütün bilgileri içerdiğinden emin olunuz. Bir dijital çalışmanın ilgili bölümünün ihlali ile ilgili talebinizi karşılamamız ve hak ihlalinde bulunan ilgili dijital çalışmanın kaldırılmasını sağlamak için, söz konusu ihlal ile ilgili açıklamanız mümkün mertebe açıklayıcı olmasına özen gösteriniz.

Bize ulaşan bir ihlal bildirimi olduğunda, ilgili dijital çalışmayı yayımlayan üyeye ulaşır, bildirimini iletir ve çalışmayı sitemizden kaldırırız.

İlgili içeriği yayımlayan kişinin ihlalin yanlış algılandığını veya tanımlandığını veya yanlışlıkla ilgili içeriği kaldırıldığını beyan etmek gibi bir yasal hakkı bulunmaktadır. Bu durumda bu üye, bir ‘’Uyarı Bildirimi (aşağıda ayrıntılı olarak açıklanmaktadır) gönderme hakkına sahiptir. Üyeden bir ‘’Karşı Bildirimi’’ almamız durumunda, bunu doğrudan size iletiriz. Bu durumda, yasal işlem ve süreci devam ettirmek tamamen size kalacaktır. Kanunen, ilgili kararınızı bize bildirmeniz için 10 gününüz bulunmaktadır. Aksi takdirde, ilgili kişinin/üyenin ilgili dijital çalışmayı tekrar yayınlamasına izin vermemiz gerekmektedir.

Telif Hakkı İhlali İtirazı ve Bildirim Süreci

 

Mağazanızda yayımlamakta veya yayımladığınız dijital çalışmalarınızdan biri veya birden fazlası hakkında bir Telif Hakkı İhlali Bildirimi aldıysanız ve çalışmanızın telif hakkı ihlali bildirimi iddiasına itiraz etmek isterseniz, Temsilcimize bir ‘’Karşı Bildirim’’ gönderebilirsiniz. Size, Telif Hakkı İhlali ile ilgili gönderdiğimiz e-postaya yanıt vermek işe yarayacaktır. Telif Hakkı ihlali itirazı ile ilgili göndermek istediğiniz ‘’Karşı Bildirimde’’ aşağıdaki bilgilerin mevcut olması gerekmektedir:

1- Web sitemizde yer alan söz konusu dijital çalışmanızın fikri mülkiyet haklarınızın size ait olduğunun ispatı

2- Söz konusu dijital çalışmayı ilgili bildirimi aldıktan sonra mağazanızdan kaldırma durumunuz var ise, yanlışlıkla kaldırıldığına dair bir inancınız olduğunu belirtmeniz;

3- Adınız, soyadınız, adresiniz, telefon numaranız ve e-posta adresinizi içeren iletişim bilgileriniz;

4- Telif hakkı sahibinin ve/veya ilgili yetkili kişinin elektronik veya fiziksel imzası.

Telif Hakkı İhlali İtirazı Bildirimini Gönderdikten Sonra

 

Bildiriminiz yukarıdaki maddelerde belirtilen bilgilerin tamamını içeriyorsa, bunu Telif Hakkı İhlalini iddia eden kişiye iletiriz. Daha sonra, çalışmalarını yasal olarak korumak için daha fazla faaliyet veya dava açıp açmadıklarını bize bildirmek için 10 günleri olacaktır.

Bu 10 günlük süreçte, Telif Hakkı İhlalini iddia eden kişinin bu hakkına saygı göstermemiz gerekmektedir. Dolayısıyla, ilgili dijital çalışmanızı Girişimci Öğretmen web sitesinden kaldırmak durumundayız. Eğer Telif Hakkı İhlalini iddia eden kişiden herhangi bir haber ve/veya bildirim alamazsak, ilgili dijital çalışmanızı bu 10 günlük sürecin sonunda geri yükleyeceğiz.

Son Bir İp Ucu

 

Burada temel nokta o eseri sizin üretmiş olmanızdır. Eğer ki tescilini almak istiyorsanız http://www.telifhaklari.gov.tr/ adresinden başvuruda bulunarak ilgili ürünü kendinize tescil ettirebilirsiniz. Yasaların bize aktardığı şudur ki ; siz bir ürünün tescilini alsanız dahi bir diğer kişi kendisi ürettiğini ispatlarsa sizin aldığınız tescil düşmektedir. O nedenle en önemli nokta o eseri sizin üretip üretmediğinizdir. Çok kazanç getiren bir ürünün tescilini almak her zaman kurum olarak tavsiyemizdir. Ürünlerde dijital olduğundan son oluşturulma tarihi gibi göstergeler ile kolayca ürünü kimin ürettiği belirlenmektedir.